Zmijozel

15. ledna 2009 v 17:21 | Janette Baborake |  Koleje

Zmijozel


Zmijozel ( v originále Slytherin) je jedna ze čtyř kolejí v Bradavické škole čar a kouzel. Byla založena Salazarem Zmijozelem.
Kolejními barvami Zmijozelu jsou zelená a stříbrná. Erbovním zvířetem je had. Kolejním duchem je Krvavý baron. Ředitelem zmijozelské koleje byl v letech 1981 - 1997 Severus Snape, po něm převzal ředitelské místo Horácio Křiklan, který byl ředitelem koleje již jednou, než odešel v roce 1981 na odpočinek. Zmijozel je často popisován jako "kolej zlých čarodějů", ve skutečnosti ne všichni ze Zmijozelu jsou zlí - vlastnostmi, které je spojují, jsou ctižádost a "nebýt dobrý, když z toho neplyne zisk". Všichni žáci Zmijozelu by měli být alespoň z jedné strany potomky čistokrevných kouzelnických rodin.


Obsah

[skrýt]


Společenská místnost

Společenská místnost Zmijozelu se nachází v podzemí. Vchod je ukryt za obrazem a otevírá se heslem. Místnost je velká a působí jako by byla pod vodou, Harrymu připadala luxusněji zařízená než nebelvírská společenská místnost. Harry s Ronem ji ve druhém díle navštívili, když přeměněni mnoholičným lektvarem tahali z Draca Malfoye rozumy.

Salazar Zmijozel

Salazar Zmijozel (v originále Salazar Slytherin) pocházel podle Moudrého klobouku "z temných blat a močálů", které se ztotožňují s mokřady ve Východní Anglii, a zpočátku byl dobrým přítelem Godrika Nebelvíra. Salazar chtěl, aby se žáci vybírali jen z čistokrevných kouzelnických rodin, což vedlo k rozkolu mezi ním a ostatními třemi zakladateli. Nakonec Bradavice opustil, zanechal však po sobě památku v podobě Tajemné komnaty, kterou směl v budoucnu otevřít jen jeho dědic. Salazar měl minimálně jedno dítě ( z nějž pocházel rod Gauntů). Autorka J. K. Rowlingová se pro jeho jméno pravděpodobně inspirovala portugalským diktátorem z let 1932 - 1968, Antóniu de Oliveira Salazarovi. Památkou po Salazaru Zmijozelovi je medailon, který Meropa Gauntová prodala a koupila jej Hepziba Smithová, kterou zabil lord Voldemort, aby se zmocnil dalších předmětů, které patřily zakladatelům Bradavic a udělal z nich své viteály.

Citáty Moudrého klobouku

Studenti Zmijozelu

Bývalí
Současní

Viz také

(Wikipedie, otevřená encyklopedie)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama