Škola čar a kouzel

12. ledna 2009 v 14:50 | Janette Baborake |  Bradavice (Hogwarts)

Studium

Škola má sedm ročníků. V 5. ročníku studenti skládají zkoušky NKÚ (náležitá kouzelnická úroveň) a vybírají si předměty, které chtějí dále studovat. Na konci 7. ročníku skládají závěrečné zkoušky OVCE (ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). V Bradavicích se vyučuje široké spektrum předmětů všelijak souvisejících s budoucím povoláním studentů. Dělí se na povinné (studenti je musí studovat každý rok až do NKÚ) a volitelné (od 3. ročníku si zvolí další minimálně dva předměty, ze kterých pak stejně jako z povinných skládají NKÚ).

Předměty

Povinné předměty

Přeměňování

Tento předmět učí od 1. ročníku profesorka Minerva McGonagallová. V tomto předmětu se studenti učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Na závěrečných skouškách se učili přeměnit knoflík v brouka a naopak. Sama paní profesorka McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku.

Obrana proti černé magii

Obrana proti černé magii zatím neměla až do šestého dílu stálého profesora. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii, je zakletý[zdroj?]. Většinou se zde vyučuje praxe v obraných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci v opravdovém světě kouzel.
V první ročníku učil Harryho Pottera obranu proti černé magii profesor Quirrell. Koktavý mužíček s turbanem okolo hlavy. Nakonec se ukázalo, že byl ovládán největším černokněžníkem všech dob, který se nazýval Lord Voldemort.
Ve druhém ročníku na post profesora obrany proti černé magii nastoupil Zlatoslav Lockhart. Takový vyfešákovaný blonďák, který si přisvojil zásluhy jiných a sepsal to ve svých spisech, díky kterým se stal populárním ve světě kouzel. Tento profesor přišel o paměť (nejspíše dlouhodobou, jak se můžeme přesvědčit v 5. dílu knižní podoby). Příčinou ztráty paměti byla ronova pochroumaná hůlka, která obrátila kouzlo zapomnění na jmenovaného profesora, když se snažil vymazat paměť Ronu Weasleymu a Harrymu Potterovi.
Další a asi nejoblíbenější z profesorů tohoto předmětu byl Remus Lupin. Dávný přítel Jamese Pottera, Lily Potterové a Siriuse Blacka. Obranu proti černé magii vyučoval, když byl Harry Potter ve třetím ročníku. Avšak když se rozhlásilo, že je vlkodlak, sám odstoupil, jelikož věděl, že to rodiče ostatních žáků nebudou tolerovat, a tak i přes přemlouvání Harryho Pottera odchází z bradavického postu profesora obrany proti černé magii. V některých dílech na něj vzpomínají jako na nejlepšího profesora tohoto předmětu[zdroj?].
V Harryho čtvrtém ročníku nastupuje na dosavadní prokletý post profesora Alastor Moody. Tzv. Pošuk Moody, bývalý bystrozor, vyučuje taktéž praktickou výukou jako jeho předchůdce, avšak velice nezvyklou. První hodinu věnuje kletbám, které se nepromíjejí (Imperius, Cruciatus, Avada kedavra). Po skončení školního roku se však dozvědí, že tento profesorem není tím za koho se vydává. Je to Barty Skrk mladší, který je stále ve službách Pána zla. Pravý Moody je zavřen v kouzelné skříni (nebo v truhle). Moody opouští post profesora a prý jde zpět do penze, z které před rokem odešel.
V pátem ročníku se do Bradavic velmi montuje Ministerstvo kouzel. Proto také nastupuje na post profesora tohoto předmětu Dolores Jane Umbridgeová, náměstkyně ministra kouzel. To pro Harryho začíná peklo. Jeho oblíbený předmět se mění v noční můru. Po nějakých hrůzách, které Dolores nastražila, se stala ředitelkou, ale stále učí obranu proti černé magii. Nakonec však skončí na ošetřovně, protože jí Harry s Hermionou zavedou do Černého lesa ke kentaurům. Z toho také vzešla její fobie na tento druh pololidí.
V šestém ročníku se po dlouhém snažení dostane na tento post Severus Snape. Dosáhl svého, jelikož dlouho toužil po tomto místě. Harry z toho moc velkou radost nemá, když zjistí, že profesor lektvarů, kterého tak nenávidí, začne učit tento předmět. Harry se také nemůže smířit s tím, že mu (Snapovi) ředitel Albus Brumbál stále věří. Snape se zde ale také dlouho neudrží, jelikož na konci dílu se o něm všichni dozvědí pravdu, že je stále smrtijed a že zavraždil Brumbála. Proto také utíká ze školy.

[editovat] Bylinkářství

Předmět, jež se na škole čar a kouzel učí od prvních ročníků se zabývá kouzelnými rostlinami, které v mudlovském světě nenajdeme. Jak jsme postřehli z filmu, některé mají opravdu zvláštní vlastnosti. Vezměme si Mandragoru- když ji vyndáte z květináče, křičí a kouše(jak ve filmu zjistil pan Malfoy). Kouzelnické bylinky jsou opravdu zvláštní. Vyučuje je profesorka Prýtová.

Kouzelné formule

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Lektvary

Od prvního do pátého dílu knih o Harrym Potterovi lektvary vyučuje Severus Snape, od šestého dílu pak lektvary učí Horácio Křiklan. Profesor Snape byl na Harryho Pottera hodně přísný. Učil je dělat mnoholičný lektvar, rukojníkův lektvar, lektvar zapomění a tak dále.
Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Dějiny čar a kouzel

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Astronomie

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Létání na koštěti (1. ročník)

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Volitelné předměty

Péče o kouzelné tvory

Tak toto učí Hagrid.Učí to od 3.ročníku kdy Harry chodil do Bradavic.

Jasnovidectví

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Věštění z čísel

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Studia mudlů

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Starodávné runy

Pomozte Wikipedii tím, že tuto část vhodně rozšíříte.

Zajímavosti

Školní rok v Bradavicích trvá od 1. září do 30. června. Na Vánoce většina studentů jezdí domů. Do školy jsou dopravování Bradavickým expresem z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště 9 a 3/4. Vlak přijede na nástupiště v Prasinkách (kouzelnická obec vedle Bradavic) a odtamtud jsou studenti dopraveni do školy buď lodičkami (1. ročník) nebo kočáry taženými testrály (2. až 7. ročník).
Škola sídlí na velkém hradě plném tajných chodeb. Každá kolej má svou společenskou místnost v jedné z věží a studenti se vždy scházejí ve Velké síni k snídani, obědu a večeři. V této místnosti se také konají zahajovací a závěrečné ceremoniály. K hradu přiléhají rozsáhlé školní pozemky zahrnující Zapovězený les, Černé jezero a Famfrpálové hřiště.
V čele Bradavické školy je ředitel dosazený správní radou. Každá kolej svého ředitele, z nichž jeden je zástupcem ředitele školy. Poslední známá sestava:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama