Kouzla - Formule

12. ledna 2009 v 14:30 | Janette Baborake |  Kouzla

Přehled kouzel

Accio

Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám.

Aguamenti

Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda.

Alohomora

Zaklínadlo sloužící k odemykání zamčených a kouzly zamčených objektů (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize použila Hermiona Grangerová.

Amnesia

Kouzlo které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate).

Anapneo

Kouzlo proti dušení. V šestém díle na straně 121 ho použil Horacio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená nadechuji se.

Aparecium

Zobrazí neviditelný inkoust.Z latinského apparere, což znamená objevit se, ukázat

Avada kedavra

Smrtící kletba. Patří mezi tři "kletby, které se nepromíjejí" - za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše.
Joanne Rowlingová vytvořila formuli ze slovního obratu z aramejštiny, který zní abhadda kedhabhra, a znamená "zmizet jako toto slovo". Používal se jako léčebná formule. Pravděpodobně je to také jeden kořenů slova abrakadabra, které se používalo k léčení horečky tak, že bylo pod sebe jedenáctkrát napsáno na papír, přičemž na každém dalším řádku se jedno písmeno vynechalo. Tento papír měl být přivázán pacientovi na krk a po devíti dnech měl být hozen do řeky tekoucí na východ. Když voda papír rozpustila, horečka pominula. Není však známo, že by se abrakadabra používalo jako kletba.

Ascendio

Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera.

Avis

Vykouzlí ptáčky. V šestém díle ho použila Hermiona a následně ptáčky kledbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z Latiny a znamená pták.

Balit

Formule na zabalení a složení věcí.

Bublinové kouzlo

Vyčaruje bublinu vzduchu. Poprvé ho použil Cedric Digorry ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu na Turnaji tří kouzelníků.

Brachium enmendo

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhard ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely.

Cape-Rectum

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne se na daný předmět. Ve Třetím díle ho používal Ron.

Colloportus

Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

Conjunctivitus

Kletba zhoršující zrak. Conjunctivitis je nemoc oka.

Cruciatus

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucio a latinsky znamená mučím.

Deletrius

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky "ničit".

Densaugeo

Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na Hermionu Grangeovou.

Diffindo

Rozděluje věci na víc částí. Diffindo znamená latinsky "rozštěpuji, tříštím".

Dissendium

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

Duro

Promění cokoliv v kámen. V sedmém dílu ho použila Hermiona.

Enervate

Posilující zaklínadlo. Samotné slovo enervate znamená anglicky "vyčerpat".

Engorgio

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio.

Episkey

Užívá se pro zhojení relativně lehkých zranění. V šestém díle tímto kouzlem bystrozorka Nymfadora Tonksová napravila zlomený nos Harrymu. Řecky episkeui (επισκευή) znamená opravit.

Erecto

Vykouzlí např. stan. V sedmém díle ho používají Harry, Ron i Hermiona.

Expecto patronum

Vykouzlí patrona, ochránce, který je velmi účinný například proti mozkomorům. Exspecto znamená latinsky "očekávám", patronum znamená "ochránce (4. pád)".

Expeliarmus

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, proti kterému je použito, odletí pár metrů dozadu a jeho hůlka přistane v protivníkově ruce. Latinsky expellemus znamená "vyháníme". Původ je také zřejmě i ve slovu disarm, které v angličtině znamená "odzbrojit" a arma, což je latinsky zbraň.

Expulso

Vybuchovací kledba. Použil ho Smrtijed v sedmém díle.

Fiendfyre

Kletba vyčaruje kouzelný oheň, jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův viteál a Crabbea zabilo.

Fideliovo zaklínadlo

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu. Fidelis znamená latinsky "věrný, spolehlivý, oddaný".

Finite incantatem

Ruší jiná zaklínadla. Finite je latinsky "skončete" a incantatum je "zaklínadlo, kouzlo".

Flagrate

Vykouzlí ohnivé X. Tímto znakem označila Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina.

Fulgur Vestis

Vykouzlí modrý blesk. Fulgur Vestis latinsky znamená doslova Blesk Modrý.

Furnunculus

Na zasaženém místě vyskáčou protivníkovi veliké puchýře.

Gemino

Kopírovací kouzlo. V 7. díle ho použila Herminona na medailonek Salezara Zmiozela

Glacius

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry.

Impedimenta

Překážecí kouzlo - na chvíli znehybní cíl (Nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

Imobius

Znehybňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona ve druhém díle Proti Cornwallským Rarachům.

Incendio

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji.

Imperius

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená "vládnu".
Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo.

Klihando

Přilepuje jazyk k patru. Vynalezl ho Princ dvojí krve.

Klopýtací kletba

vyčaruje neviditelnou klopýtací kletbu, o kterou zakopne každý kdo jde kolem. Poprvé ji použil Draco Malfoy na Harryho když Brumbálova armáda prchala před Umbridgeovou.

Legilimens

Umožňuje kouzelníkovi či čarodějce proniknout do mysli druhého člověka (oběti). Poprvé jsme ho mohli vidět v pátém díle, při hodinách Nitrobrany. Legere je latinsky číst a mens je mysl.

Levicorpus

Kletba, která způsobí, že postižený visí za kotník hlavou dolů ve vzduchu a lze ho přemisťovat, dokud na něj není použita protikletba Liberacorpus. Vynalezl ji Princ dvojí krve jako neverbální zaklínadlo a používali ho i Smrtijedi. Levare je latinsky zvednout a corpus je tělo.

Liberacorpus

Protikletba ke kletbě Levicorpus, vynalezl ji též Princ dvojí krve. Liberare je latinsky uvolňovat, osvobozovat a corpus je tělo.

Locomotor mortis

Svěrací kouzlo. V prvním díle si ho zkoušel Malfoy na Nevillovi a ten pak měl spoutané nohy k sobě a mohl jenom snožmo skákat.

Lumos

Rozsvítí světlo na špičce hůlky. Opačné kouzlo je Nox. Latinsky lumen je světlo.

Mdloby na vás

Případně Mdloby na tebe (v originále poněkud stručnější stupefy). Rudý paprsek světla, který zasaženého uvede do mdlob a odhodí ho mnoho metrů daleko.

Morsmordre

Vykouzlí znamení zla, lebku, které z úst vylézá had. Používali ji Smrtijedi na označení místa, kde provedli nějaký zločin, nejčastěji vraždu.

Nox

Zhasne světlo na špičce hůlky, ruší kouzlo Lumos. Formule je z latiny a znamená tma.

Obliviate

Způsobuje ztrátu paměti. Často se používá proti mudlům, kteří viděli něco magického. Latinsky oblivisci znamená zapomenout.

Oppugno

Použito v šestém díle. Hermiona tak poštvala hejno ptáčků proti Ronu Weasleymu. Formule je z latiny a znamená bojuji.

Petrificus totalus

Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěli kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával jejich kupé pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totus je úplně.

Portus

Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle na ministerstvu, aby dostal Harryho v pořádku do své pracovny. Portare znamená latinsky přemísťovat.

Pouta na vás

Případně Pouta na tebe. Poutací kouzlo.

Prior incantato

Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině "dřívější, předešlý" a incantatum znamená "zaklínadlo, kouzlo".

Protego

Štítové kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit. Formule znamená latinsky chráním.

Proti-podváděcí Kouzlo

Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.

Pulírexo

Formule na uklizení znečištěných míst. Poprvé Pulírexo použila Nimfadora Tonksová v pátém díle aby umylia Hedvičinu klec.

Reducio

Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.

Reducto

Proměňuje věci na prach a po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu. V knize zmenšovací kouzlo. Reduce je anglicky redukovat.

Relashio

Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. Release je anglicky uvolnit, koncovka -o či -io značí v latině první osobu jednotného čísla.

Rennervate

Probudí člověka z bezvědomí.

Reparo

Opravovací kouzlo. Je to vůbec první kouzlo, které v knize použila Hermiona Grangerová. Už ve vlaku do Bradavic s ním opravila Harrymu páskou slepené brýle. Použila přitom formuli okulus reparo. Reparo znamená latinsky "opravuji".

Repellentus

Kouzlo na odpuzení vody. Ve třetím díle ho použila Hermiona na Harryho brýle při zápasu proti Mrzimoru.

Rictusempra

Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.

Riddiculus

Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí. Když se toto kouzlo učilo v hodině obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Formule v latině znamená "směšný".

Sectumsempra

Způsobuje řezné rány. Vynalezl to Princ dvojí krve a připsal k němu do svých poznámek "Určeno nepřátelům". Řadí se k černé magii. Harry Potter ho, nevěda co způsobí, použil na Draca Malfoye. Sectum je latinsky řez a semper je stále.

Serpensortia

Vykouzlí hada - serpente je z latiny (italštiny a následně mnoha jazyků) a značí hada. Sortie je z francoužštiny a znamená "východ", anglicky sortie znamená "bojový výpad".
Na radu Severuse Snapea ho ve druhém díle knihy v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy na Harryho Pottera. Harry místo kouzel mimovolně poprvé použil hadí jazyk (svou schopnost mluvit s hady).

Silencio

Utišuje, tiší. Formule znamená španělsky ticho.

Sonorus

Kouzlo, po kterém se stává hlas hlasitější. Formule je z latiny a znamená hlasitý.

Sponglefoune

Trampolínové kouzlo, z koberců dělá jakési trampolíny. Ve třetím a ve většině druhého dílu počítačové hry ho používalala celá parta (Harry,Ron a Hermiona).

Specialis revelio

Odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní a revelo je odhaluji.

Sperudito

Oběti se výrazně zhorší sluch. Pokud se použije vícekrát za sebou, může ho až zničit. Sperdere znamená italsky ztratit, udito je sluch.

Ševelissimo

Všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, takže je možné mluvit bez obav, že jste zaslechnuti. Toto kouzlo vynalezl Princ dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle.

Tarantalegra

Kouzlo, které přinutí protivníka stepovat. Tarantella je italský tanec a allegro je v hudbě výraz pro rychle.

Tergeo

Na začátku šestého dílu použila Hermiona toto kouzlo, aby Harrymu smyla krev z obličeje. Formule znamená latinsky čistím.

Věková Hranice

Vytvoří věkovou hranici kterou nemůže překročit žádný člověk, kterému není např. 17. Věkovou hranici použil Albus Brumbál ve čtvrtém díle kolem Ohnivého poháru, aby zajistil, že se nepřihlásí nikdo pod 17 let. Dvojčata Fred a George Weasleyovi se ho pokusili obelstít použitím postaršovacího lektvaru, ale marně.

Wingardium leviosa

Způsobuje levitaci předmětů. Ke kouzlu je kromě slov nutný pohyb hůlkou: švihnout a přiklepnout (ve filmu švihnout a mávnout). Jako první z Harryho ročníku se ho naučila Hermiona, za což profesor Filius Kratiknot udělil Nebelvíru body. Odvozeno od latinského slova levis, což znamená "lehký" (odtud slovo levitace).

Zastírací kouzlo

Udělá ze člověka něco jako lidského chameleona - splyne z okolím. Poprvé ho použil Alastor Moody v pátém díle když chtěli propašovat Harryho na Grimmauldovo náměstí 12.

Zateplovací Kouzlo

Zateplí a vysuší daný předmět. Poprvé ho použil Albus Brumbál v šestém díle na Harryho když vylezli z vody a začali hledat Viteál

Zneškodni ho

Zneškodní daný předmět tzn. odejme z něj jeho kouzelnou vlastnost, např. koště přestane létat. Ron Weasley ho chtěl použít ve druhém díle na potlouk který honil Harryho Pottera.

Žer Slimáky

Způsobí že oběť začne plivat slimáky. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye. Ron měl však zlomenou hůlku a kouzlo se obrátilo proti němu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mia.sweet Mia.sweet | Web | 12. ledna 2009 v 14:39 | Reagovat

Super ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama