Havraspár

15. ledna 2009 v 17:29 | Janette Baborake |  Koleje

Havraspár


Havraspár (v originálu Ravenclaw, spojení slov raven - krkavec či havran a claw - pařát, spár) je jedna ze čtyř kolejí v Bradavické škole čar a kouzel v knihách o Harrym Potterovi. Byla založena Rowenou z Havraspáru. Kolejními barvami jsou modrá a bronzová, erbovním zvířetem je orel. Ředitelem koleje je Filius Kratiknot, který je zároveň profesorem kouzelných formulí. Kolejním duchem je Šedá dáma, což je dcera Roweny z Havraspáru, vlastním jménem Helena z Havraspáru. Památkou po Roweně je diadém, ze kterého udělal lord Voldemort svůj viteál. Později byl ale diadém zničen zložárem a s ním zanikla i další část Voldemortovi duše.


Obsah

[skrýt]


Citáty Moudrého klobouku

Havraspárská společenská místnost

Harry v sedmém díle navštíví havraspárskou společenskou místnost. Ta se nachází v západní věži hradu. Vchodem jsou dveře bez kliky s klepadlem v podobě havrana. Po klepnutí vydá klepadlo otázku, na kterou je nutné odpovědět. Nepoužívají hesla. Pokud se otázka zodpoví tak, aby se klepadlu zdála moudrá, dveře se otevřou, pokud ne, musí dotyčný počkat na někoho, kdo na otázku uspokojivě odpoví. Otázky se mění.

Rowena z Havraspáru

Rowena z Havraspáru byla dle Moudrého klobouku "zrozená v lůně hor", což by snad mohlo odpovídat Skotsku. Nejlepší přítelkyně Helgy z Mrzimoru byla obdařena mimořádnou inteligencí a neuvěřitelnou kreativitou, mimo jiné vymyslela pohyblivé bradavické shodiště. Rowena měla minimálně jedno dítě a to dceru Helenu z Havraspáru, která proto, aby byla moudřejší, ukradla matce diadém, který onu zázračnou moudrost propůjčoval. Utekla s ním do Albánie, kde ho schovala do stromu, tam ji našel její žárlivý nápadník Krvavý baron a zabil ji i sebe. Svůj příběh vyprávěla chlapci, který se jmenoval Tom Rojvol Raddle a ten si potom diadém v Albánii našel a udělal z něj jeden ze svých viteálů.

Studenti Havraspárské koleje

bývalí
současní
(Wikipedie, otevřená encyklopedie)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 siminka siminka | Web | 15. ledna 2009 v 17:31 | Reagovat

nádherný blog!

2 hans98 hans98 | Web | 15. ledna 2009 v 17:41 | Reagovat

Super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama