Harry Potter a Kámen mudrců

12. ledna 2009 v 14:13 | Janette Baborake |  Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců je kniha J. K. Rowlingové z roku 1997 o Harrym Potterovi.


Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Po deseti letech života u Dursleyů začnou náhle chodit Harrymu tajemné dopisy. Jeho strýc Vernon pozná, že jde o dopisy od kouzelníků, a protože nechce, aby se Harry dostal do kontaktu s kouzelnickým světem, všechny dopisy zabaví a všichni odjedou na opuštěný ostrov uprostřed moře. O půlnoci na Harryho jedenácté narozeniny je však znenadání navštíví poloobr Hagrid a oznámí překvapenému Harrymu to, co se mu snažily sdělit dopisy - že má od září nastoupit do prestižní Školy čar a kouzel v Bradavicích. Harry se zároveň dozvídá, že je čarodějem, a také o smrti svých rodičů, které zabil zlý čaroděj Lord Voldemort. Postupně také zjišťuje, proč je ve světě kouzelníků slavný - Voldemort se totiž snažil zabít i jeho, to se ale nepodařilo a Harry se tak stal prvním, kdo jeho smrtící kletbu přežil. Voldemort přitom navíc ztratil věšinu své síly, čímž se světě kouzelníků značně ulevilo.
Ráno Harry s Hagridem navštíví hospodu Děravý kotel a Příčnou ulici, kde si Harry vybere v bance peníze, zděděné po rodičích, a nakoupí si školní potřeby. Prvního září na nádraží King's Cross projde přepážkou mezi nástupišti devět a deset, čímž se dostane na nástupiště devět a tři čtvrtě, kde nasedne na Bradavický expres. Skamarádí se zde také se zrzavým chlapcem Ronem, ale také se svým od té doby velkým nepřítelem Dracem Malfoyem, doprovázeným svými kumpány Crabbem a Goylem.
Ve škole jsou Harry i Ron Moudrým kloboukem zařazeni do koleje Nebelvír. Malfoy, Crabbe i Goyle jdou do Zmijozelu, ze kterého často vycházejí zlí kouzelníci (včetně Voldemorta).
Harryho nejneoblíbenějším profesorem se stane hned při první hodině Severus Snape, ředitel Zmijozelu.
Po události, kdy Hermionu Grangerovou napadne horský troll, se stane Harryho novou kamarádkou. Postupně se vytvoří nerozlučná trojice kamarádů (Harry, Ron a Hermiona).
Harry se také ukáže být dobrým ve famfrpálu. Stane se členem Nebelvírského famfrpálového týmu a vyhraje hned první zápas proti Zmijozelu.
Na základě vlastního pátrání Harry usoudí, že se někdo snaží ukrást kámen mudrců, který je uložen ve škole. Jeho hlavním podezřelým je Snape, ale když se dostane až do komnaty, kde je kámen uložen, zjistí, že jej chce ukrást nenápadný koktavý profesor Quirrell. Ten jej chce předat svému pánovi, kterým je právě vrah Harryho rodičů Lord Voldemort, který se tak snaží vrátit k moci. Harrymu se kámen nakonec podaří před Voldemortem a Quirrellem zachránit a návrat Voldemorta odložit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LunQa LunQa | Web | 23. ledna 2009 v 14:35 | Reagovat

Keď vidím čo maš so stránkou aj by som ti pomohla a spravila to, ale to by si mi musela dať heslo (ako chceš).

2 LunQa LunQa | Web | 23. ledna 2009 v 14:36 | Reagovat

A tie avatvary su take male obrazky ...inac neviem ako to popisat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama